Psycholog

Diagnoza

Kiedy warto wybrać się do psychologa?

W każdym wypadku jeśli niepokoi nas rozwój poznawczy lub społeczno-emocjonalny dziecka, a także kiedy chcemy się dowiedzieć w jaki sposób możemy go wspierać. W sytuacjach, w których doświadczamy trudności i dylematów rodzicielskich. A także w sytuacjach, w których dziecko lub nastolatek doświadczają dużego stresu bądź innych trudności, które wpływają na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie.

Konsultacja

Jak przebiega konsultacja psychologiczna?

Konsultacja psychologiczna trwa 55min. Pierwsza konsultacja jest głównie rozmową. Jeśli dotyczy ona dziecka powyżej 1 roku życia to najlepiej jeśli pierwsze spotkanie odbywa się bez obecności dziecka, tak aby swobodnie można było omówić poruszane tematy. Warto spisać sobie wcześniej kwestie o jakich chcemy porozmawiać z psychologiem, pomocne mogą okazać się opisy bądź nagrania konkretnych przykładów.

Terapia

Jak przebiega terapia psychologiczna?

Są to cykliczne zajęcia z psychologiem dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zajęcia trwają 45min, zazwyczaj odbywają się raz w tygodniu, poprzedza je konsultacja psychologiczna, na której ustalamy ilość potrzebnych spotkań. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym lub młodszych na pierwszych spotkaniach obecny jest opiekun, później w zależności od samopoczucia dziecka oraz ustaleń z opiekunem dziecko zostaje samo z terapeutą bądź opiekun obecny jest stale. W przypadku dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży zazwyczaj od początku spotkania odbywają się bez obecności opiekuna. Po zakończonej wizycie jest przestrzeń na krótką rozmowę z opiekunem, a co kilka spotkań wspólne spotkanie z dzieckiem i opiekunem lub samym opiekunem. Terapia psychologiczna z dzieckiem do wieku wczesnoszkolnego odbywa się głównie w formie zabawy, ze starszymi dziećmi w formie rozmowy i ćwiczeń.

©2024, made with by Horyzonty